kurs maturalny z polskiego 2025 (9)

Błąd kardynalny a rzeczowy

Błędy w wypowiedzi dzielimy na kardynalne i rzeczowe.

Zastanawiasz się, co to znaczy❓

 

❌ Błąd kardynalny to taki, który świadczy o Twojej nieznajomości treści i problematyki lektury obowiązkowej, do której odwołujesz się w wypowiedzi 🗣

Błąd kardynalny dotyczy tylko lektur obowiązkowych omawianych w całości (nie we fragmentach). Spokojnie, jeśli czujesz, że znasz lektury, nie tak łatwo go popełnić! Jak sama nazwa wskazuje – błąd kardynalny to naprawdę poważny błąd, który wpływa na Twoją argumentację. Dotyczy głównych wątków i bohaterów utworów.

Jeśli popełnisz błąd kardynalny, Twoje wypracowanie maturalne zostanie ocenione na 0 pkt.

 

❌ Błąd rzeczowy natomiast świadczy o:

⬛️ drobnych usterkach w nieznajomości lektury (zapomnisz nazwiska autora, pomylisz imię epizodycznego bohatera, nie znasz losów postaci drugoplanowych lub nie wiesz, jakie były szczegóły wątków pobocznych);

⬛️ niewiedzy dotyczącej utworu, pomyleniu ważnych postaci czy wątków (ale tylko w przypadku lektur, które należy znać we fragmentach).

Za błąd rzeczowy odejmowany jest 1 pkt. Uwaga: Ten sam błąd rzeczowy, który pojawia się w całej wypowiedzi, liczony jest jako jeden błąd. 

 

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości.

 

Jeśli chcesz uniknąć takich błędów, to zachęcam do wzięcia udziału w kursie maturalnym z polskiego, gdzie przypomnisz sobie treść każdej lektury obowiązkowej 💥 Same konkrety – bez zbędnych informacji, które do niczego Ci się nie przydadzą.

Sprawdź także Ebook Napisz wypracowanie maturalne według wzoru, gdzie poznasz prostą instrukcję tworzenia pracy krok po kroku.