Matura ustna z polskiego wydaje się stresować Was najbardziej, dlatego przygotowaliśmy garść informacji, które pomogą się z nią oswoić. Wszak nieznany wróg, to najniebezpieczniejszy wróg.
Ten egzamin ma za zadanie sprawdzić Waszą umiejętność tworzenia wypowiedzi ustnych (muszą być one poprawne, logiczne i zgodne z retoryką).
Będzie on trwał maksymalnie 30 minut.
Po wylosowaniu arkusza z dwoma zadaniami masz łącznie 15 minut na przygotowanie się do wypowiedzi. Nie możesz korzystać z żadnych pomocy. Pamiętaj jednak, że otrzymujesz wtedy kartkę do robienia notatek, z której możesz korzystać podczas wypowiedzi. Warto więc zrobić konspekt i spisać najważniejsze kwestie, które chcemy poruszyć w czasie monologu.
10 minut to Twój monolog – w odpowiedzi na 1. zadanie musisz się wykazać znajomością treści i problematyki lektury obowiązkowej. Twoim zadaniem będzie stworzenie wypowiedzi z uwzględnieniem wybranego kontekstu. W zadaniu 2. musisz omówić zagadnienie związane z literaturą, innymi dziełami sztuki lub językiem. Do polecenia otrzymasz jeden tekst: literacki, nieliteracki, lub ikoniczny. Komisja nie przerywa Twojej wypowiedzi, chyba że będzie kończył się czas.
Ostatnie 5 minut to czas na rozmowę z komisją. Otrzymasz od 1 do 3 pytań dotyczących tematu, z czego co najmniej 1 dotyczy Twojej refleksji związanej z omawianym problemem. Jest to zwykle prosto skonstruowane pytanie, np. Czy postawa tego bohatera była dla Ciebie godna podziwu?
Jeśli chcesz wiedzieć więcej i jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu – biorąc udział w kursach maturalnych z polskiego Kursów Konkret, otrzymujesz bezpłatny udział w warsztatach: Jak zdać maturę ustną z polskiego, na których poznajesz praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania, rodzajów zadań na maturze ustnej i samego przebiegu egzaminu.